Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bayeux - Cimetiére militaire britanique

  Bayeux -  Cimetiére militaire britanique

             Bayeux War Cemetery

V rámci expedice Bretaň 2018 jsme nemohli nezastavit v městečku Bayeux. Krásné historické město. Wikipedia praví: Bayeux je město v Normandii na severozápadě Francie, sídlo stejnojmenného kantonu a jednoho ze čtyř arrondissementů departementu Calvados v regionu Normandie. Město, které bylo do roku 1790 centrem historické provincie Bessin, leží 27 km severozápadně od Caen a 267 km severozápadně od Paříže, protéká jím řeka Aure. Má rozlohu 7,11 km² a čítá přibližně 15 000 obyvatel.

Název města pochází od keltského kmene Bajocasů; v římské době bylo sídlo nazýváno Augustodurum a poté Civitas Baiocassium. Kolem roku 890 bylo město vyvráceno Normany. Po usídlení a přijetí křesťanství bylo město znovu vystavěno. Bayeux bylo prvním francouzským městem, které 7. června 1944 osvobodili Spojenci při vylodění v Normandii. Navzdory bojům které se odehrávaly jen několik kilometrů severně od města je ve městě velmi dobře dochované jeho historické jádro. apisérie z Bayeux (francouzsky Tapisserie de Bayeux, anglicky Bayeux Tapestry) je 52 cm široká a 68,38 m dlouhá vyšívaná tkanina, která zobrazuje události vedoucí k normanské invazi do Anglie v roce 1066, stejně jako invazi samotnou. Určitě doporučuji navštívit muzeum kde je vystavena známá Tapisérie z Bayeux . Je opatřena nápisy v latině. 

Pro nás, ale hlavní cíl bylo muzeum vylodění v Normandii. Mohu říci, že toto muzeum jsme navštívil už v roce 1994 a stále si uchovává vysoký standart. Mezi desítkami expozic v Normandii, toto muzeum určitě doporučuji. Po prohlídce muzea nechte auto zde na parkovišti a krátkou procházkou se vydejte na asi 200 metrů vzdálený Cimetiére militaire britanique - britský vojenský hřbitov. 

Vznikl v roce 1944 a leží zde 4648 vojáků  - mezi nimi i 4 čeští:

Sgt. BAUER Jiří       - pilot 310.peruť RAF

Sgt. FAJT Linhart     - palubní technik 311.peruť RAF

vojín STEINER Kurt    - příslušník Čs.obrněné brigády

desátník HANUŠ Alois  - příslušník Čs.obrněné brigády