Jdi na obsah Jdi na menu
 

Něco málo o těchto stránkách

- Veškeré informace na těchto stránkách vycházejí z mých osobních pátrání, pátrání dobrovolníků, vzpomínek pamětníků,  studia literatury a především archivů. Fotografie pokud není uveden autor jsou Mé vlastní nebo z  našeho  archivu .

-Veškeré zdroje, ze kterých bylo na těchto stránkách čerpáno, případně citováno se snažíme poctivě uvádět. Fotografie zvěřejněné na těchto stránkách jsou zvěřejňovány pouze se souhlasem autora. Snažíme se věnovat maximum ověření původu informací. S přibývajícím množstvím přispěvatelů a informací samozřejmě vzrůstá nebezpečí, že by mohlo dojít k chybě. Pokud by někdo objevil na těchto stránkách nějaký závadný  obsah, nebo snad objevil fotografii, která je jeho dílem a není tak uvedeno,  prosím upozorněte nás.

- Chtěl bych poprosit  návštěvníky těchto stránek o poskytnutí jakýchkoliv informací, které mohou zdokumentovat letecké havárie na území Čech, Moravy a Slovenska či jiného pietního místa kde zahynul nebo odpočívá Československý letec.
Jsem velice vděčný za vzpomínky pamětníků nebo zapůjčení fotografického či písemného materiálu, které mi pomohou v dokumentaci nových, nebo již nalezených pietních míst.
V případě, že máte doma takové materiály, nebo víte o pomníčku letce, hrobu či jiném pietním místě, které zde není uvedeno nebo máte ke zde uvedeným nějaké informace,  prosím kontaktujte mě.

   V Praze 24.3.2009              S pozdravem Ondřej Knotek 

- Za téměř dva roky  existence těchto stránek se podařilo díky nezištné práci celé řady dobrovolníků dohledat velké množství zapomenutých pomníčků, které jsou postupně doplňovány na tyto stránky. Patří jim velké poděkování a uznání za tuto obětavou práci.

V Praze  11.12.2011               Velké poděkování všem

 

Kontakt     

                  email:  ondrejknotek@email.cz

                               pomnikyletcu@email.cz

              tel: (+420) 606 961 554       

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Otto Zeman

(Petr, 20. 4. 2020 3:23)

zdravím,můj otec hrál ping pong s Otou Zemanem několik hodin před havárií,také se podílel na odklízení trosek letadla,jediné co nesedí je,že údajně se to podle něho stalo při nočním letu.

Jak vyhrat 3 iPhone za mesic? Akce pro Cesko a Slovensko

(KarlketGHTRE, 3. 3. 2020 10:39)

VyЕѕaduje se vГЎЕЎ souhlas s ГєДЌastГ­ v soutД›Еѕi. ExistujГ­ 4 osvД›dДЌenГ© zpЕЇsoby, jak zГ­skat iPhone za pouhГЅch 1 euro! ExkluzivnГ­ nabГ­dka!
https://ytz.cz/Qk6FT

You are a winner!

(JeniferFuh, 29. 10. 2019 21:37)

Your pomnikyletcu.cz domain is the winner.
Take your money => https://v.ht/5Ifd

Создаю копии сайтов от 500 рублей за лендинг

(NeooAsype, 15. 10. 2019 2:18)

Здесь вы можете заказать копию любого сайта под ключ, недорого и качественно, при этом не тратя свое время на различные программы и фриланс-сервисы.

Клонированию подлежат сайты как на конструкторах, так и на движках:
- Tilda (Тильда)
- Wix (Викс)
- Joomla (Джумла)
- Wordpress (Вордпресс)
- Bitrix (Битрикс)
и т.д.
телефон 8-996-725-20-75 звоните пишите viber watsapp
Копируются не только одностраничные сайты на подобии Landing Page, но и многостраничные. Создается полная копия сайта и настраиваются формы для отправки заявок и сообщений. Кроме того, подключается админка (админ панель), позволяющая редактировать код сайта, изменять текст, загружать изображения и документы.

Здесь вы получите весь комплекс услуг по копированию, разработке и продвижению сайта в Яндексе и Google.

Хотите узнать сколько стоит сделать копию сайта?
напишите нам
8-996-725-20-75 звоните пишите viber watsapp

Payment methods in LATAM, CIS, Europe, Asia

(NickBat, 28. 6. 2019 0:33)

Hello,

We (https://payop.com) are payment aggregator of 150+ payment methods like PaySafeCard, Skrill, Ideal, Klarna, SEPA, Sofort, QiWi, Poli, Boleto, Oxxo, SafetyPay, FPX, UnionPay, Alipay and others, including European/CIS card acquiring.

Please, advise whom I can contact in your company responsible for connecting new payment methods or expanding to new regions to discuss possible cooperation.

Kind regards,
Nick Koval
https://www.payop.com
Email: sales@payoplp.com

Letecka katastrofa 17.6.1999 - Macourov

(Lubo Hrecko, 19. 6. 2019 1:35)

Dobry den, v popise tejto leteckej katastrofy uvadzate ze Mjr. Zbrankovi sa nestihol otvorit padak z vysky cca 1200 m. Tomuto sa neda verit lebo sedacke KM-1M sa stihne otvorit padak aj z vysky 0 m. Na valke som sa docital ze sa pri klesani na padaku strotol s troskami lietadla ktore prerezali padakove snury, aj ked je to skoro neuveritelna nahoda tak je pravdepodobnejsia ako nestihnutie otvorenia padaku z takej vysky. Este ma zaujala letecka nehoda Iva Zacharu, tam pisete ze nie je jasne ci sa katapultoval alebo bol vyhodeny z lietadla aj so sedackou pocas narazu. S Ivom som spoluziak zo VSOSL aj sme boli kolegovia u 47.PzLP, co som pocul tak sa katapultoval v podstate nulovej vyske a dopadol velmi blizko horiaceho lietadla a mal poskode pluca od horucich splodin horiaceho lietadla. vysetrovacia komusiia musela dospiet k jednoznacnemu poznatku v tejto veci, nie su tu mozne nejake nejasnosti. Bud bolivonku kazdy smostatne a boli odpalene vsetky pyropatrony a vyhoreny raketovy motor, alebo by bol najdeny v sedacke, ale to by uz nerozchodil .

Mjr. Modr Jiří

(Lucie, 11. 4. 2019 10:53)

Bohužel jsem ho zde nikde nenašla..

Vlastimil David

(Ing. Rostislav Tesař, 10. 3. 2014 18:49)

Vlastik by můj strýc, bratr mé maminky. Když se zabil, maminka mě přinutila zanechat létání na větroních. I můj otec byl předválečný pilot. Vlastimil David "na břicho" přistával mnohokrát, jako zkušební pilot poprvé vzlétal s novými letouny. Ani naší rodině se nedostalo vysvětlení, co se stalo při jeho posledním letu....
Díky za článek,
tesar

Re: Vlastimil David

(Fero, 31. 10. 2018 23:05)

Dobry den.
Bol piatok poobede, 28.1.1977. Mal som 13 rokov a vracal som sa zo skoly. Bola hmla a ja som pocul zvuk vrtulnika. Cudoval som sa, preco leti v hmle. Az neskor som sa dozvedel, ze 4,5 km od nas padlo lietadlo. Asi ho hladali. Po niekolkych tyzdnoch sme sa tam boli pozriet, teren prakticky rovny, az na miernu nizinku s potokom, za korou bola v poli brazda od lietadla. Nasli sme tam este rozne veci. Tolko moje spomienky ta tu hroznu udalost.

R.I.Payne

(Vladan, 15. 8. 2018 16:29)

Nějak tu postrádám pomníček amerického letce R.I.Payne v Palkovicích u FM.
29. srpna 1944 bylo kulometem zasaženo americké letadlo B-17 G “FLYING FORTRESS”. Pilot USA Army Force seržant Russell I. Payne byl težce postrelen. Kapitán jej ošetril a vyhodil na padáku z letadla. Ten dopadl težce ranen do prostoru asi 300 m od Hlavácova potoku na Kútách, kde krátce po dopadu zemrel.
Horící letoun, kterému se podarilo pravdepodobne v prostorách Štandlu odhodit bomby, havaroval o nekolik minut pozdeji v lesním porostu na úpatí Ondrejníku u Metylovic, kde tesne po dopadu explodoval a shorel.

Zbylých 9 letcu, kterí vyskocili z letadla, zajal stíhací oddíl porádkové policie (Jagdkommando). Irvinga Katze zastrelili a další odvezli do zajateckých táboru.

Ostatky amerického pilota Russella I. Payna byly v roce 1944 pohrbeny v Palkovicích. V roce 1946 byly exhumovány, prevezeny do USA a znovu pohrbeny na Arlingtonském národním hrbitove ve Washingtonu.

Hrob letce bylo ješte v nedávné minulosti pro nezasvecené dost težké najít, snad k tomu prispívala i jeho státní príslušnost, která nebyla minulému režimu asi vhod. V roce 2007 byly v centru obce Palkovice nainstalovány informacní panely s vyznacením turistických cílu v obci, smerovkami a vzdálenostmi. Památník letce je jedním z nich.

Hello

(Robertoccax, 8. 5. 2018 5:48)

XEvil will crash worldwide internet

(Latonyaaduse, 18. 2. 2018 15:58)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

XEvil will crash worldwide internet

(Latonyaaduse, 16. 2. 2018 14:12)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Pomník mjr. Doležala

(Dana Kořístková, 27. 8. 2017 15:44)

Před lety, kolem r. 2006 jsem při procházce lesíkem na okraji sídliště v Ostravě Výškovicích narazila na pomníček, který byl velmi zanedbaný. Upozornila jsem emailem MÚ v Ostravě-Jih a poprosila jsem o nápravu. Odpověď obsahovala sdělení, že pomníček neleží v katastru O-Výškovic, ale patří do katastru Nové Bělé s tím, že upozorní starostu obce, aby provedl nápravu. Byla jsem ráda, že k nápravě brzy došlo, pomník byl pěkně upraven včetně úpravy terénu kolem pomníku. Stalo se tak ke 40tému výročí úmrtí tohoto letce. Naši sousedé z Proskovické ulice tehdy bydleli v domě, který jen o pár metrů minul letoun s pilotem, který ho svou statečností uchránil před zničením. Čest jeho památce. Zdraví Dana Kořístková, Ostrava-Výškovice.

Test, just a testTest, just a test

(almodyAllord, 7. 5. 2017 21:06)

Havárie letadla v roku 1952.

(Josef ČERMÁK, 27. 3. 2017 0:14)

Dobrý den, jsem ročník 1952 a někdy začátkem šedesátých roků jsem se dostal s třídou základní školy na výlet do Chřibů a na Bradlo, kde v roku 1952 narazilo do vrcholu kopce vojenské letadlo. Jako malý kluk a navíc cca po víc jak 50 rokách (okolo roku 1962-63), si už toho moc nevzpomínám, ale pamatuju na to, že tam v té době byly ještě nějaké zbytky plechů z tohoto letadla na zemi. Dobře si na to vzpomínám (protože jsem si jeden kus duralového plechu vzal sebou domů), že byl stříbrný, tzn. že určitě neměl na povrchu krycí nátěr. Přitom nebyl ohořelý, ani žárem zdeformovaný a ostatní plechy taky. To si ještě dobře pamatuju. Takže jak v článku píšete, že není známo, jestli to havarované letadlo mělo ochranný nátěr, nebo ne, tak bych se spíš přiklonil k tomu, že nátěr nemělo. Ale samozřejmě to s určitostí tvrdit nemůžu. Zdraví Josef ČERMÁK, KYJOV.

Havárie letadla v roku 1952.

(Josef ČERMÁK, 27. 3. 2017 0:13)

Dobrý den, jsem ročník 1952 a někdy začátkem šedesátých roků jsem se dostal s třídou základní školy na výlet do Chřibů a na Bradlo, kde v roku 1952 narazilo do vrcholu kopce vojenské letadlo. Jako malý kluk a navíc cca po víc jak 50 rokách (okolo roku 1962-63), si už toho moc nevzpomínám, ale pamatuju na to, že tam v té době byly ještě nějaké zbytky plechů z tohoto letadla na zemi. Dobře si na to vzpomínám (protože jsem si jeden kus duralového plechu vzal sebou domů), že byl stříbrný, tzn. že určitě neměl na povrchu krycí nátěr. Přitom nebyl ohořelý, ani žárem zdeformovaný a ostatní plechy taky. To si ještě dobře pamatuju. Takže jak v článku píšete, že není známo, jestli to havarované letadlo mělo ochranný nátěr, nebo ne, tak bych se spíš přiklonil k tomu, že nátěr nemělo. Ale samozřejmě to s určitostí tvrdit nemůžu. Zdraví Josef ČERMÁK, KYJOV.

Zdravím

(Dali, 15. 10. 2016 11:23)

mjr Jiří Moťka zahynul 15.10.1977 ne 1975 DH

Pomník u Nových Kestřan

(Ing. Stanislav Dobeš, 5. 6. 2016 11:51)

Pomník u Nových Kestřan / havárie letadla 20.7.1928/ při kterém zahynuli pilot V. Hrivik a pozorovatel J. Zetek/ je v havárijním stavu . Několik nadšenců by jej chtělo opravit a tak by nás zajímalo komu ten pomníček patři , abychom nepřestoupili nějaká vllastnická práva. Byl zbudován MLL v Písku ale nevíme kdo je pokračovatelem MLL. Také by nás zajímalo zda je možno na opravu a zdůstojněnítohoto místa lze dostat nějakou dotaci a od koho. Za každou dobrou radu děkuji. I

Re: Pomník u Nových Kestřan

(Ondřej Knotek, 17. 7. 2016 16:05)

Doporučuji kontaktovat starostu obce Kestřany. Dotace se čas od času dají získat z kraje. Případně mě klidně kontaktujte. Spojení zde na stránkách v kontaktech


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »