Vzpomínková akce Potín 23.5.2015
PIETNÍ VZPOMÍNKA NA TRAGICKY ZEMŘELOU POSÁDKU VOJENSKÉHO VRTULNÍKU Z ROKU 1983
V letošním roce uplynulo již 32 let od letecké katastrofy, která se stala v blízkosti obce Potín na Bezdružicku. Dne 17. května roku 1983 ve večerních hodinách se při cvičném letu zřítil po nárazu do elektrického vedení vysokého napětí vojenský bitevní vrtulník Mi-24D a v jeho troskách tragicky zemřeli čtyři vojenští letci z letecké základny Plzeň-Bory. Posádku vrtulníku tvořili: kapitán Bohuslav Karkošiak - pilot 1. třídy, nadporučík Vladimír Babka – pilot-operátor 2. třídy, nadporučík Zbyněk Vostřák – palubní technik 2. třídy a rotmistr Roman Kmoch – palubní technik ve výcviku.
V sobotu 23. května 2015 se konala pietní vzpomínka na zemřelé členy osádky vrtulníku, které se zúčastnili kolegové a přátelé letců z bývalé, dnes již zrušené základny v Plzni-Borech. Na vzpomínkové setkání přijel tehdejší velitel 4. vrtulníkové letky p. František Dvořák, dále palubní technici vrtulníků Mi-24 Slavomír Medzihradský, Zdeněk Lapák, Karel Sychra a Jaroslav Magoň. Ještě před jejich příjezdem jsme společně s amatérským leteckým badatelem Ondřejem Knotkem navštívili další místa leteckých nehod, k nimž došlo v minulosti na Tepelsku a Bezdružicku. Jeden z pomníků se nachází pod obcí Vidžín a připomíná tragickou srážku dvou letounů Praga E-114, ke které zde došlo 23. srpna 1950. Další pomník v lesním porostu nedaleko obce Křepkovice je věnován majoru Václavu Bečkovskému, který zde zahynul ve stíhacím letounu Mig-19 PM dne 20. června roku 1970.
Odpoledne jsme se za příjemného jarního počasí všichni sešli u Starého Mlýna pod obcí Potín a společně se vydali údolím Úterského potoka k místu, kam před 32 lety dopadly trosky zříceného vrtulníku. Cestou jsme probírali okolnosti této nehody a p. Medzihradský také přinesl na ukázku dobové fotografie a dokumenty. Po chvilce jsme minuli dráty elektrického vedení, do kterých tehdy vrtulník narazil, a došli na břeh Úterského potoka, kde jsme věnovali zemřelým letcům tichou vzpomínku. V chladných vodách potoka a na jeho březích se i po mnoha letech podařilo nalézt fragmenty součástek a trupu vrtulníku, které zkušení palubní technici na místě identifikovali. Na protějším břehu v zalesněné stráni pak na nás čekalo překvapení: mezi hromádkou úlomků jsme nalezli desku z původního pomníčku, který zde postavili přátelé zemřelých letců krátce po katastrofě a o němž jsme si mysleli, že již neexistuje. Společně jsme se domluvili na vybudování nového pomníčku ve stráni nad korytem potoka.
Vzpomínkové setkání proběhlo v příjemné a přátelské atmosféře.
Ludvík Poláček
více o celé letecké katastrofě naleznete zde....