Jdi na obsah Jdi na menu
 

Mimořádné pátrací relace

Rubrika  Mimořádné pátrací relace je určena pro společné pátrání. Dlouhodobě pátráme po pomnících, hrobech letců i jejich rodinných příslušnících. Zde však budeme vyvěšovat mimořádné pátrací relace po konkrétních osobách a pomnících a budete se tak moci zapojit  do pátrání a osvětlit  tak některé záhady z historie letectví .

 

Pátráme:

 1 - Víte o pomníčku letce který na těchto stránkách není? Napište nám o něm prosím.

 2 - Hledáme příbuzné letců, kteří zahynuli během služby v československém a českém letectvu 

 

 3 - Chystáme v dohledné době rozšíření těchto stránek i o hroby letců. Průběžně sice občas zde i hrob, především ležící v zahraničí naleznete i nyní, ale chystáme komplexnější mapování. Pokud tedy jste příznivci těchto stránek a rádi by jste se zapojili zkuste při příští návštěvě hřbitova, kde máte své blízské, vyšetřit si chvilinku času a udělejte si procházku po hřbitově a pokuste  se najít hrob letce. Ideální je fotografie a stručný popis, ale rádi budeme i za textovou informaci kde se jaký a čí hrob nachází.Snažíme se zmapovat hroby všech letců. Tedy i těch, kteří nezahynuli smrtí letce. Vede nás k tomu značně neutěšený stav některých hrobů a to i v historii našeho letectví velmi významných letců. V současné době se snažíme zabránit zániku několika opuštěných hrobů letce. To nás vede ke snaze  pokusit se  zmapovat i tato místa.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

letecká nehoda -pomníček

(Petr Liška, 3. 9. 2012 17:35)

Dne 15.1.1953 zahynul podpor.Jaromír Šimeček z Husovic. byla to letecká havárie .Má pomníček v lese dodnes tam je plno zbytků letadla.Nikde jsem o té události ani o člověku toho jména nic nenašel.Stalo se to mezi obcí Sušice a Prachovice. Děkuji za info Petr Liška

Re: letecká nehoda -pomníček

(Ondřej Knotek, 5. 9. 2012 21:39)

Ppor.Jaromír ŠIMEČEK zahynul tak jak píšete skutečně 15.1.1953 v 9.20 hodin při letecké katastrofě letounu C-3 AF evidenčního čísla 613 trupového označení SU-29 v lese v katastru obce Sušice u Heřmanova Městce. Letoun patřil do stavu LSŠU/ letecké spojovací a šturmanské učiliště/ Chrudim. Posádka letounu prováděla náročný cvičný let za stížených povětrnostních podmínek při kterém měli žáci - šturmani úkol provézt přesné nalétnutí přívodních radiomajáků. Letoun letěl po trase Heřmanův Městec - Žehušice - Golčův Jeníkov - Litomyšl - Brandýs nad Orlicí - Chrudim. Během letu se dostali východně přehrady Seč do nepříznivých povětrnostních podmínek a rozhodli se pro návrat na základnu. Namísto stoupání pilot neustále klesal a spoléhal na přesné navedení zkušeným radiotelegrafistou a šturmanem. V náročných povětrnostních podmínkách to však bylo nad jejich možnosti. Přesto se jim v nepatrné výšce podařilo přelétnout kopce Železných Hor. Z neznámých příčin pak pilot provedl ostrou zatáčku, během které u obce Sušice levou polovinou křídla zachytil o stromy zasněženého lesního porostu. Při katastrofě zahynul pilot ppor. Jaromír Šimeček, šturman por.František Hrubý, des. žák Jaromír Čaja. Radista ppor.Oldřich Mikeska a des.žák Miroslav Celnar utpěli těžká zranění a rt.žák Jan Čekal lehké zranění. Zranění byli po havárii v bezvědomí, ale lehce zraněný rt.Čekal se zimou naštěstí probral a do nedaleké Sušice doběhl pro pomoc a místní obyvatelé tři přeživší zachránili. Příčinou katastrofy byla určena špatná organizace při přípravě letu za nepříznivých podmínek a špatné rozhodnutí posádky.

pomníček letce - žáka

(Erik Hieke, 5. 8. 2012 11:48)

Dobrý den,
V našem regionu v obci Modrá Hůrka, okr. Č.B., se nachází na kat. hřbitově hrob letce - žáka, který odtud pocházel, zemřel nedaleko během cvičení a je zde pohřbený.
Pokud máte zájem kontakt je na stránce
http://www.severniceskobudejovicko.estranky.cz/


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5